ଏକୁଟିଆ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କି ? ଏହି ୪ ଟି ସହଜ ଉପାୟ କୁ ଆପଣାନ୍ତୁ !

ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା

ଏକାକୀତା ଏପରି ଏକ ଜିନିଷ ଯାହାକୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ନିଜ ଜୀବନରେ ଥରେ ଅନୁଭବ କରୁ | ଏକାକୀ ଅନୁଭବ କରିବାରେ ସମସ୍ତେ ନିଜ ଜୀବନର କିଛି ସମୟରେ ପାଇଥା’ନ୍ତି | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହି ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ବନ୍ଦ କାନ୍ଥ ସହିତ ଅଧିକ ଏକାକୀ ଅନୁଭବ କଲେ ଏବଂ ଅଧିକ ସାମାଜିକ ହେଲେ | ମହାମାରୀ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଆଦର୍ଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଏକାକୀତା ଏବଂ କାହାର ଅଭାବ ପ୍ରକୃତରେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ | ମଣିଷ ଏକ ସାମାଜିକ ପ୍ରାଣୀ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥା ହେବା ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ମନେରଖିବାକୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ଆପଣ ଏଥିରେ ଏକା ନୁହଁନ୍ତି | ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏକାକୀ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଏବଂ କାହା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି | ଏହା ଦ୍ୱାରା କିଛି ସହଜ ଟିପ୍ସ ଏବଂ କୌଶଳ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରାଯାଇପାରିବ |

ଏକୁଟିଆକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏଠାରେ ସହଜ ଉପାୟ ….

୧। ବହି ପଢିବା ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜକୁ ଅନ୍ୟ ଦୁନିଆକୁ ନେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଏକାକୀ ଭାବନାରୁ ଆପଣଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ଦୂରେଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆରାମଦାୟକ କରିଥାଏ |

୨। ନିଜ ଆଗ୍ରହ ସହିତ ନିଜକୁ ନିୟୋଜିତ କର | ଯେପରି ତୁମର ହବି ତୁମକୁ ଏହି କଷ୍ଟଦାୟକ ସମୟ ଦେଇ ଯିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ | ସମାନ ଚିନ୍ତାଧାରା ବିଶିଷ୍ଟ ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟିବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ହେଉଛି ଏକ ହବି ଶ୍ରେଣୀରେ ଯୋଗଦେବା |

୩। ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ବନ୍ଧୁ ନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କର ଅଭାବ ହେତୁ ଆପଣ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ନିଜକୁ ପରାସ୍ତ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏକାକୀ ସ୍ଵଭାବିକ ଏବଂ ଏହାକୁ ସାମ୍ନା କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ |

୪। ନିଜ ପ୍ରିୟ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କରେ ରୁହନ୍ତୁ | ଏକ ପୁରୁଣା ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ତୁମର ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କର | ସେମାନଙ୍କୁ କୁହ ଯେ ତୁମେ ସେମାନଙ୍କୁ କେତେ ମନେ କରୁଛ ଏବଂ ଏକତ୍ର କିଛି ଯୋଜନା କର |

ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ | ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *