ଭାରତ ସହିତ ସଂପର୍କ ମଜବୁତ ବାଇଡେନ ପ୍ରଶାସନ || ଚୀନ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ କୁ ଶକ୍ତ ଝଟକା

ବିଶେଷ

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ, ଏଥର ଆମେରିକାରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ବଦଳ ଘଟୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ନୀତି ପୂର୍ବଭଳି ରହିବ। ଏଥିପାଇଁ ଦୁଇ ଦେଶକୁ ଲାଗିଛି ବଡ ଶକ୍ତ ଝଟକା । ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ପୂର୍ବରୁ ଜୋ ବାଇଡେନ ପ୍ରଶାସନ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛିକି ଭାରତ ସହିତ ସୀମା ବି-ବା-ଦ କରୁଥିବା ଚୀନ ବି-ରୁ-ଦ୍ଧରେ ଆମେରିକା ଶକ୍ତ ଭାବରେ ରହିବ ଯେପରି ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ସମୟରେ ଜାରୀ ଥିଲା।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ପାକିସ୍ତାନକୁ ମଧ୍ୟ ବାଇଡେନ ପ୍ରଶାସନ ଏଥି ସହିତ କୁ-ଖ୍ୟା-ତ ସଂଗଠନ ଲ-ଶ୍କର-ଏ-ତୋ-ୟେବା ଏବଂ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଆତ-ଙ୍କ-ବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଚେତା-ବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ନାମିତ ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସାଂସଦକୁ କହିଲେକି ବାଇଡେନ ପ୍ରଶାସନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଭାରତ ସହିତ ଆମେରିକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷାର ବନ୍ଧୁତ୍ୱକୁ ପୂର୍ବଭଳି ଜାରୀ ରଖିବା।

ସିନେଟ ସମ୍ମୁଖରେ ନିଜର ନିଯୁକ୍ତିକୁ ପୃଷ୍ଟି କରି ଆମେରିକାର ଭବିଷ୍ୟତ ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଜେନେରାଲ (ଅବକାଶ ପ୍ରାପ୍ତ) ଲୋୟଡ ଅଷ୍ଟିନ କହିଲେକି ମୋର ଅତିବ୍ୟାପୀ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଭାରତ ସହିତ ଆମର ରକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧ ପାଇଁ ସମ୍ପର୍କ ଜାରୀ ରଖିବା। ଅଷ୍ଟିନ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ସିନେଟ ସଶ-ସ୍ତ୍ର ସେବା ସମିତିର ସଦସ୍ୟକୁ କହିଲେକି, ଜୋ ବାଇଡେନ ତାଙ୍କୁ ନିଜର ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ନାମିତ କରିଛନ୍ତି। ଅଷ୍ଟିନ କହିଲେକି ଭାରତ ସହିତ ରକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମ୍ପର୍କକୁ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଜାରୀ ରଖିବି। ଆମେରିକା ଓ ଭାରତର ସମ୍ପର୍କ ସେନାଙ୍କ ହିତର ସହଯୋଗ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନର ମଜବୁତ ରକ୍ଷା ସହଯୋଗ ନିର୍ମାଣ କରିବା ଜାରୀ ରଖିବି।


ଲୋୟଡ ଅଷ୍ଟିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ ଏକ ‘କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଶକ୍ତି’ ହୋଇସାରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବିଶ୍ୱ ଶକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବା। ଆମେରିକାର ସାଂସଦ ମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି କ୍ଷେତ୍ର ଓ ବିଶ୍ୱରେ ଚୀନର ‘ଭ-ୟଭୀତ ଆଚରଣ’ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି। ଅଷ୍ଟିନ କହିଛନ୍ତିଯେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମ ସହ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି, ସମଗ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ବିଶ୍ୱସନୀୟ ଢଙ୍ଗରେ ଏକାଠି କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ଅଷ୍ଟିନ କହିଲେକି ଆମେ ଚୀନ କିମ୍ବା କୌଣସି ଆ-କ୍ରା-ମକ ସମ୍ମୁଖରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିରୋଧୀ କ୍ଷମତା ଜାରୀ ରଖିବୁ। ସେମାନଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁକି ଏହା ବାସ୍ତବରେ ଏକ ଖରାପ୍ ବିଚାର ଅଟେ। ଅଷ୍ଟିନ କହିଲେକି ଚୀନ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ପ୍ରଭାବୀ ବି-ପଦ ଅଟେ କାରଣ ଏହା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଋଷିଆ ତରଫରୁ ମଧ୍ୟ ବି-ପଦ ଅଛି କିନ୍ତୁ ସେ ଉତ୍ଥାନ-ପତନରେ ଅଛି।


ଏହି ସମୟରେ ଆମେରିକାର ଭବିଷ୍ୟତ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଏନ୍ଥୋନୀ ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବି-ପଦ ବୋଲି ଚୀନ୍ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ କହିଛନ୍ତିଯେ ଆମେରିକାକୁ ଦୁର୍ବଳତାର ନୁହେଁ ବରଂ ଶକ୍ତି ସହିତ ଏହି ସ୍ଥିତିକୁ ସମ୍ମୁଖୀନ କରିବା ଉଚିତ୍। ସିନେଟର ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର କମିଟିରେ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଶୁଣାଣିରେ ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ କହିଛନ୍ତିଯେ ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବରେ ଚୀନ୍ ଆମର ହିତ, ଆମେରିକୀୟ ଲୋକଙ୍କ ହିତ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି।

ଜେନେରାଲ ଅଷ୍ଟିନ ପାକକୁ ଭାରତ ବି-ରୋଧରେ ଆତ-ଙ୍କ-ବାଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ଇସାରାରେ ଚେତା-ବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମେରିକାର ଭବିଷ୍ୟତ ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଷ୍ଟିନ କହିଲେକି ପାକିସ୍ତାନ ଆଫଗାନିସ୍ଥାନରେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ପୁନରୁଦ୍ଧାରରେ ସକରାତ୍ମକ ଯୋଗଦାନ ଦେଇଛି। ଭାରତ ବି-ରୋଧୀ ଆତ-ଙ୍କ-ବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଲଶ୍କର-ଏ-ତୋ-ୟବା ଏବଂ ଜୈଶ-ଏ-ମହ-ମ୍ମଦ ବି-ରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି, ଯାହାକି ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ। ଅଷ୍ଟିନ କହିଲେକି ସେ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ତାଙ୍କର କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଆତ-ଙ୍କ-ବାଦୀ ଓ ହିଂ-ସକ ଚରମପନ୍ଥି ସଂଗଠନ ପାଇଁ ଶରଣ ସ୍ଥଳୀ ରୂପରେ ରୋକିବା ପାଇଁ ଚାପ୍ ପକାଉଛି।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ | ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *